Căminul cultural din satul Sântioana

Un fost conac, numit de localnici și castel, ce a aparținut în trecut familiei de nobili Temesvàry Gerö, este astăzi un frumos cămin cultural în satul Sântioana, din comuna Țaga, județul Cluj.
Localnicii au pus mână de la mână și au cumpărat clădirea de la nobilii maghiari, care cu începerea celui de-al doilea război mondial au plecat din localitate. Conacul cu o suprafață de 350m2, a servit de-a lungul timpului drept școală, grădiniță, sediul C.A.P., dispensar uman și dispensar veterinar.
Clădirea aflată într-o stare de degradare avansată, a fost renovată în anul 2014-2015 și i s-a dat întrebuințarea de cămin cultural, pentru a putea servi desfășurării diferitelor evenimente culturale, artistice și sociale desfășurate în localitatea Sântioana.

Căminul cultural din satul Sântioana are o suprafață de 350 m2 și este compus din:

• o sală de spectacol cu capacitate de 120 locuri;
  • două vestiare pentru artiști;
  • două săli de lucru;
  • bucătărie;
  • trei grupuri sanitare;
  • două pivnițe construite din piatră în arce de cerc;
  • curte de 10 arii.

Utilități:

• apă potabilă;
  • încălzire cu energie electrică în bucătărie și grupuri sanitare;
  • încălzire cu sobe de teracotă în celelalte încăperi;
  • iluminat nocturn.